Curentul International

Curentul International Magazine

Lipsa experienţei, fatală pentru debutanţii din Giurgiu

1 min read

Astra GiurgiuCu un deficit de două goluri după meciul tur (2-0 pentru israelieni), Astra Giurgiu a ratat calificarea în grupele Europa League la fotbal, după ce a remizat cu Maccabi Haifa, 1-1 (1-1), pe stadionul ”Ceahlăul” din Piatra Neamţ.

Pe un teren greu, din cauza ploii, Astra a dat impresia ca poate trece de manşa a doua a playoff-ului competiţiei, golul dîn minutul 27 a lui Valerică Găman dând speranţe debutantei dîn cupele europene. Dar lipsa de experienţă a giurgiuvenilor a fost exploatată de Maccabi, israelienii restabilind egalitatea după şapte minute de avantaj pentru români. Spaniolul Rayo (min. 34) l-a surprins pe portarul Lung jr cu un şut din unghi, direct din lovitură liberă şi Maccabi merge mai departe.